מדוע חשוב לשכור שירותי מעצב?

אלה מכם החושבים על קניית דירה מקבלן, ודאי מתכננים להיעזר בשירותי עורך דין בשלב החתימה על החוזה. הדבר מתבקש ומקובל בהנחה כי אינכם עורכי דין בעצמכם היות ויש סעיפים רבים ותחומים שונים הנכללים בחוזה כי סביר להניח שאינכם מבינים בהם או לכל הפחות אינכם מבינים בהם ברמה כשל עורך הדין שכתב אותם. באותה מידה, מומלץ ורצוי להיעזר בשירותי מעצבת בקניית דירה מקבלן, כבר משלב בחינת האלטרנטיבות של הפרויקטים השונים העומדים על הפרק.

במאמר זה נבחן, כיצד מעצבת תוכל לסייע בכל אחד מן השלבים:

בחינת החלופות.

כאשר מחליטים על קניית דירה מקבלן, מעבר לשיקולי מחיר, מיקום וכווני אוויר, כדאי לתת למישהו בעל עין מקצועית, לבחון היטב את תכניות הדירה (התשריטים) ומפרטי הדירות המוצעות. על פי רוב בחומר השווקי אשר הקבלן מציע, מצורפים איורים נאים למראה, שלא תמיד מכילים בתוכם את הפרופורציות הנכונות אשר תואמות את המציאות. הפריטים המאויירים ממלאים את החדר באופן המשאיר חלל מרווח ואשליית מרחב… המעצבת תוכל להבין טוב יותר את המידות המתוארות בשרטוט ולהמליץ לכם, לאחר שתבין את צרכיכם, האם הם יתאימו לצורך ולציפיות שלכם. המעצבת תסב את תשומת לבכם לפרטים כגון: האם חדרי רחצה קטנים יתאימו? חדר הורים גדול במיוחד, על חשבון חדרי ילדים? מטבח מרווח מספיק? וכדומה.

מחלקת שינויי דיירים.

החלטתם על פרוייקט התואם את רוב השיקולים שהנחו אתכם בבואכם לבצע קניית דירה מקבלן, שילמתם מקדמה וחתמתם על החוזה, מזל טוב! אחרי התייעצות עם המעצבת, הבנתם שזהו החלל ומבנה הדירה הטוב והפונקציונאלי ביותר עבורכם בהתאם לתקציב וגם המפרט הוא ברמת גימור גבוהה יחסית, אך עדיין הובהר כי תצטרכו לבצע שינויים ושדרוגים של המפרט הקיים. גם כאן, קל מאוד לאבד את הראש מעודף פרטים, מחירים ועלויות שלא בהכרח לקחתם בחשבון. המעצבת תוכל להיות יד מכוונת ולבצע תכנון פונקציונאלי שיוכל לחסוך לכם לא מעט כסף. הרבה מן השינויים אשר עולים לכם כסף רב בביצוע מול הקבלן, יכולים להתבצע לאחר מסירת הדירה על ידי בעל מקצוע משלכם ובעלויות העשויות אף להגיע למחצית ממה שיחייב הקבלן. המעצבת תוכל לכוון אתכם מה כדאי לבקש שישונה מראש ומה ניתן לדחות.

שינויים ושדרוגים בתכניות בזמן הבנייה.

ישנם שינויים שצריך לבצע במהלך הבנייה, בטרם יגיע הקבלן לבנות את הקומה בה רכשתם את דירתכם. שינויים אלה ייגזרו מן התכנית העיצובית שתכין עבורכם המעצבת. הכנת התכנית אורכת זמן ולכן יש להתחיל לעבוד על הכנתה בהקדם האפשרי כדי לעמוד בלוחות הזמנים אשר לעיתים אינם כה גמישים בקניית דירה מקבלן. המעצבת תבין את טעמכם, העדפותיכם ואף תבצע יחד עמכם בחירה של חומרים ואביזרים תציע מספר סקיצות והדמיות עד שתרגישו כי אכן דירת חלומותיכם מתוכננת במדויק ועד הפרט האחרון. אל הקבלן תגיעו מצויידים בתכנית המפורטת ויחד עם המעצבת תוכלו לפרט את השינויים הקונסטרוקטיביים בקירות הפנים וכן את השינויים בתכנית האינסטלציה -התאמה לאינטרפוצים, הזזת מיקומי אסלות ושינוי סוג האסלה, ובתכנית החשמל – נקודות חשמל יוזזו, יבוטלו או יתווספו לתכנית ונקודות תאורה יותאמו לתכנית התאורה שלכם.

בהתאם לתכנית ולתקציב, ניתן יהיה לבצע שידרוגים בריצוף, בחיפויים, בדלתות, באלומיניום והתריסים וכדומה. אך ישנו פרט דיי מקומם, בקניית דירה מקבלן אנו שבויים במגבלות הספקים עימו הוא עובד. האפשרות של קבלת זיכוי ובחירת ספק משלנו אינה תמיד משתלמת, שכן הזיכוי הוא על מחיר נמוך בהרבה ממחירו הריאלי בשוק היות וזהו המחיר אותו משלם הקבלן. לכן יש לנסות ולבחון האם ניתן לבצע שדרוגים אלה בתהליך הבנייה או כדאי לדחות את מועדם ולבצע זאת לאחר קבלת המפתח באופן עצמאי. יתכן כי תוכלו למכור לבד את חלק מן הפריטים ולקזז את ההפסד.

המעצבת תציע אלטרנטיבות של מיקסום המפרט הקיים על ידי שילוב אלמנטים עיצוביים שיוכלו לשדרג אותם. פס פסיפס שניתן יהיה לשלב בחיפוי בשלב מאוחר יותר, פרקט מעל החיפוי שמציע הקבלן, וילונות גלילה שיוכלו למתן את האלומיניום ועוד, כיד הדמיון והיצירתיות שלכם ושל המעצבת במגבלות התקציב.

פיקוח על התהליך.

באופן אידיאלי, המעצבת שלכם תהיה אשת הקשר עם האחראי על השינויים מטעם הקבלן, כל שינוי או בעיה בשטח ידווח למעצבת שלכם שתגיע למקום במידת הצורך על מנת לבחון ולפקח על הביצוע. הפיקוח חשוב במיוחד בפרויקטים גדולים בהם השינויים מיושמים בתכנית הדירה של הקבלן והעבודה "רצה קדימה". המעצבת צריכה להישאר עם היד על הדופק, שכל אנשי הביצוע קראו את השינוי נכונה. לעיתים גם נוצרות סטיות של הקבלן מן התכנית המקורית. לא תמיד פיקוח יסייע היות וישנן סטיות אשר מאושרות בחוק הבנייה, אך לכל הפחות תעודכנו על כך ותוכלו לדרוש לתקנן במידה האפשר במעמד פרטיקל המסירה של הדירה.

לאחר קבלת המפתח.

כאן מתחיל החלק המהנה בקניית דירה מקבלן, הכל חדש, נוצץ ומוכן בשבילכם שכן טרם גר איש בדירה שזה עתה קיבלתם את המפתח עבורה. מעצבת הפנים ואתם צפויים לבקר בחנויות לריהוט, חפצי בית, טקסטיל, יחד תבחרו אנשי מקצוע, במידה ולא התאפשרה כניסת קבלנים משלכם טרם קבלת המפתח, לביצוע הנמכות הגבס, עיצובי התקרה והמידוף בחדרים ובסלון ולביצוע עבודות גימור ועיצוב שהוחלט לבצע עצמאית לאחר קבלת המפתח.

החלום מתחיל לקבל המחשה בשטח ולקרום עור וגידים.

בקניית דירה מקבלן, כדאי לבחור מעצבת שתהפוך לשותפה האקטיבית שלכם לאורך התהליך המורכב, הארוך ולעיתים המלחיץ של התהליך. המעצבת תהיה העין המקצועית, היועצת והאחראית על הביצוע מטעמכם, דבר שיוסיף בטחון ויפחית אי וודאויות והפתעות לא נעימות של הרגע האחרון.